Mrákotínský monolit na Pražském hradě

dsc_9118.jpg
  • 29.10.2020
  • Jiří Havel

Vojáci Hradní stráže, a ne jenom oni, kolem něj chodí dennodenně, je umístěn na místě, že si ho prostě nejde nevšimnout. Jeho velikost to ani nepřipustí.

O čem je řeč?

Nazýváme ho různě.....obelisk, monolit, Mrákotínský monolit či sloup Vítězství. Byl odhalen 28. října 1928, tedy k desátému výročí vzniku Československa. Je zde umístěn jako připomínka Čechů a Slováků, kteří padli za I. světové války a na jejich oběť nejvyšší nám nedává zapomenout. Již v roce 1921 si chtěl T. G. Masaryk na Pražském hradě tyto oběti nějakým způsobem připomenout. Zvažoval pamětní desku, ale architekt Josip Plečnik mu navrhl umístění rozměrného monolitu.

Ten, který stojí na III. nádvoří, je ale až třetí v pořadí. Nebylo totiž vůbec lehké takového obra na Hrad dostat. Je vysoký 15,42 metru a váží 96 tun. Před opracováním, když ho v lomu u Mrákotína nedaleko Telče vylomili, měl 19 metrů, bohužel se jeho část měřící 3,3 metru ještě v lomu při manipulaci odlomila. I tak tento zbylý "drobek" o délce 15,67 metru vážil 112 tun a v této podobě se 18. září 1925 vydal na zdlouhavou cestu k Pražskému hradu a o tři roky později zde byl vztyčen. V roce 1996 bylo toto dílo po mnoha letech doplněno pyramidou z ocelových pozlacených profilů na jeho vrcholu.

Jak to, že tento obelisk je až třetí v pořadí?

Ten první se rozlomil na dva kusy, když při překonávání klesání svahu praskl kotevní kruh a monolit z něj nekontrolovaně sjel dolů. Z jeho kratšího konce je vyroben pomník Padlým synům města Telče a z delšího konce pomník Praha svým vítězným synům u Emauz.

Na druhém v pořadí se po jeho vylomení objevily trhlinky a nedal se pro tento účel použít, takže musel na řadu přijít třetí pokus, ale i ten to neměl jednoduché.

VZPOMEŇME SI TAKTO, NA TY, KTEŘÍ OBĚTOVALI ŽIVOT PRO NÁS!!!

V cca půlhodinovém dobovém filmu se můžete podívat, jak vše kolem výroby, přepravy a vztyčení monolitu probíhalo.

https://www.youtube.com/watch?v=9Rq4D0Tw9pw