Home page > Aktuality > Nácvik na jmenování předsedů krajských soudů 17. června 2020

Nácvik na jmenování předsedů krajských soudů 17. června 2020

17. června 2020 jmenoval prezident republiky Miloš Zeman v Trůnním sále Pražského hradu dvě nové předsedkyně a jednoho předsedu krajských soudů. Ještě než tito nově jmenovaní předsedové dorazili na Pražský hrad, proběhl zde nácvik ceremoniálu vojáky Hradní stráže. Praporečníci státní vlajky a standarty prezidenta republiky napochodovali, za doprovodu svých strážných, na určené místo v sále po stranách obrazu znázorňujícího korunovaci Ferdinanda V. Museli si také vyzkoušet chůzi po naleštěné dřevěné podlaze, která se ve spojení s okovanými podrážkami bot může stát nebezpečně kluzkou. Po zvládnutí ceremoniálu vyčkali na „ostré“ provedení.

Než došlo na skutečnou akci, dostavili se na Hrad jmenovaní předsedové a ministryně spravedlnosti Marie Benešová, kteří prošli Matyášovou branou a následně po schodišti, kde je vítala čestná stráž.

A právě složení této čestné stráže je zajímavé. Už jsem vám sice o téhle dvojici psal v únoru, ale teď se to hodí snad ještě více. Otec Vladimír si v tento den „dal poslední stojku“ (stojka = čestná stráž) se svým synem Petrem. Petr k nám přišel před rokem a dnes slouží se svým tátou dokonce na stejné rotě. Vladimír je „držák“, a tak po sedmnácti letech náročné služby mění pozici a od července nastupuje k Rotě zabezpečení Hradní stráže.

Nahoru