Socha svátého Jiří na Pražském hradě

dsc_9132.jpg
  • 4.11.2020
  • Jiří Havel

Na III. nádvoří Pražského hradu, kousek od Mrákotínského monolitu, se nachází jezdecká socha sv. Jiří. Originál sochy byl odlit v roce 1373 bratry Martinem a Jiřím z Kluže, autor uměleckého díla jako takového není přesně znám. Při požáru Pražského hradu v roce 1541 byla soše uražena pravá ruka. K dalšímu poškození sochy došlo v roce 1562, kdy na ní vylezli diváci přihlížející rytířskému turnaji a svrhli ji na zem. Při pádu se odlomila koňská hlava. Na současném místě, tedy na kašně, která byla vytvořena dle návrhu architekta Josipa Plečnika, stojí od roku 1928. Od sedmdesátých let 20. století můžeme na III. nádvoří vidět kopii sochy. Originál je vystaven v expozici Příběh Pražského hradu.

Svatý Jiří byl podle věrohodné legendy římský voják pocházející z Anatolie (dnešního Turecka). Je uctíván jako mučedník a jako patron vojáků, skautů a rolníků. Po dosažení dospělosti vstoupil po vzoru otce do armády a díky jeho schopnostem rychle stoupal ve vojenské hierarchii. Ve dvaceti letech obdržel titul Tribuna a následně se stal rytířem. Stává se členem osobní stráže římského císaře Diokleciána, což se mu později stalo osudným. Dioklecián vydal v roce 303 edikty, umožňující útisk křesťanů, a Jiřímu byla nařízena účast na jejich perzekuci. Jiří se ale postavil tomuto nařízení a přiznal se ke křesťanství. Rozhněvaný Dioklecián ho nechal mučit za zradu, a to velice trýznivým způsobem, poté mu byla dne 23. dubna 303 sťata hlava.

Legenda praví, že zachránil obyvatele města Kyrény v Libyi před drakem, který si postavil hnízdo u zásobovacího pramene. Lidé museli každý den draka z hnízda vylákat lidskou obětí určenou losem, a tak mohli získat vodu z pramene. Jednoho dne padl los na královskou dceru a ta byla předložena drakovi jako návnada. Projíždějící Jiří se drakovi postavil, draka zabil a princeznu zachránil.

Svátek sv. Jiří se ve světě slaví 23. dubna, u nás se slaví o den později, kvůli kolizi se svátkem sv. Vojtěcha.