Home page > Aktuality > Oslavy Dne ozbrojených sil na Pražském hradě dne 27. června 2018

Oslavy Dne ozbrojených sil na Pražském hradě dne 27. června 2018

27. červen 2018 se na Pražském hradě nesl ve znamení oslav Dne ozbrojených sil. Připomenuli jsme si tak  historickou událost z 30. června 1918, kdy při slavnostní přehlídce československé brigády ve francouzském městě Darney potvrdila Francie právo Čechů a Slováků na samostatný stát.

Pan Pavel Krotil nechal návštěvníky prohlédnout své historické motocykly využívané Hradní stráží v průběhu její historie, k vidění byly ale i současné stroje využívané našimi motorkáři. Nově byly k vidění dva exponáty historický vojenských automobilů Škoda 973 a Škoda 1101 V/OP.

Velitel Hradní stráže plukovník Jiří Kývala slavnostně zasadil lípu na nádvoří kasáren a náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Jan Kaše zde společně s ním odhalil pamětní desku. Lípě, která nahradila odumřelý letitý kaštan, popřáli zdárný růst a kardinál Dominik Duka jí následně požehnal.

Hodiny a hodiny tvrdých nácviků a příprav od půl druhé zúročili motorkáři a přehlídková jednotka 3. strážní roty 1. praporu, které při jejich vystoupení hudebně doprovodila Hudba Hradní stráže. Jejich vystoupení se jako vždy setkalo s velkým zájmem návštěvníků Hradu a vojáci byli za své úsilí odměněni jejich bouřlivým potleskem a ovacemi. Středem pozornosti se stali i jezdci na koních z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem přivážející na III. nádvoří historickou standartu prezidenta republiky. Program pokračoval koncertem Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Vernisáží začala v Tereziánském křídle výstava „Stráž na Hradě pražském“, kde si návštěvníci můžou prohlédnout na sto třicet fotografií mapující historii Hradní stráže od jejího založení v roce 1918 až po současnost. Výstava, jejímž autorem je pan Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu, potrvá do 31. října 2018 a je možné ji navštívit v rámci souboru výstav „Založeno 1918“. Výstavu společně s jejím autorem, náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta republiky a velitelem Hradní stráže zahájil čestný příslušník Hradní stráže plukovník ve výslužbě Theodor Pištěk, který je mimo jiné držitelem Oscara za kostýmy k filmu Amadeus a autorem uniforem Hradní stráže.

Fotky jsou z nácviku i z ostrého provedení akce.

Ještě pár odkazů na výstavu „Stráž na Hradě pražském“:

https://www.hrad.cz/cs/kultura-na-hrade/program/zalozeno-1918-aneb-vystavy-na-prazskem-hrade-k-100.-vyroci-vzniku-csr-10919#from-list

https://www.hrad.cz/cs/kultura-na-hrade/program/straz-na-hrade-prazskem-10928#from-list

Nahoru