Úvodní stránka > Aktuality > Státní návštěva prezidenta Maďarské republiky ve dnech 5. - 6. prosince 2017

Státní návštěva prezidenta Maďarské republiky ve dnech 5. - 6. prosince 2017

Ve dnech 5. - 6. prosince 2017 navštívil Českou republiku prezident Maďarské republiky János Áder. Úkolem Hradní stráže je ostraha a obrana Pražského hradu a zámku Lány, které střeží 24 hodin denně 365 dní v roce, ale také zabezpečení vojenských poct třeba při státních návštěvách.

Program státní návštěvy začal 5. prosince 2017 příletem hosta na Letiště Václava Havla, kde ho na ploše letiště uvítala čestná jednotka. Host s doprovodem poté přejel na Pražský hrad, na kterém ho společně s prezidentem republiky Milošem Zemanem přivítala čestná jednotka Hradní stráže nastoupená na I. nádvoří Pražského hradu pod velením velitele Hradní stráže plukovníka Jiřího Kývaly. Zde Hudba Hradní stráže a Policie ČR odehrála státní hymnu hosta a České republiky. Oba státníci dále prošli podél jednotky Hradní stráže, která celý uvítací ceremoniál završila slavnostním pochodem.

Dalšími body programu pro Hradní stráž bylo zabezpečení příjezdu a odjezdu hostů ze slavnostního oběda konajícího se na počest návštěvy. Po obědě si János Áder prohlédl Katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kam vstoupil tzv. Zlatou branou. Zlatá brána je již po staletí určena pro vstup panovníků a státníků do Katedrály. Druhý den návštěvy dne 6. prosince Hradní stráž zabezpečovala pietní akt na hřbitově v Motole a následný odlet hosta z České republiky.

 

Nahoru