Home page > Aktuality > Letní koncert Hudby Hradní stráže den 22. června 2023

Letní koncert Hudby Hradní stráže den 22. června 2023

22. června 2023 odehrála Hudba Hradní stráže, pod vedením majora Víta Muchy, koncert v Míčovně Pražského hradu, videoukázku můžete vidět v přiloženém odkaze. Ještě přidávám malou fotoreportáž a krátké představení tohoto hudebního tělesa.

Prvním impulzem pro vznik Hudby Hradní stráže byla příprava nového ceremoniálu slavnostního střídání stráží na Pražském hradě počátkem roku 1990. V začátcích se slavnostní střídání konalo pouze jedenkrát týdně a procházelo ještě drobnými úpravami. Postupem času se již slavnostní střídání konalo každý den, a to za hudebního doprovodu právě vzniklé Hudby Hradní stráže. Kromě střídání stráží zabezpečují hudební doprovody pietních aktů a jiných státních ceremoniálů, hudební znělky při otevírání Jižních a Královských zahrad Pražského hradu a také samostatné koncerty.

Hudba Hradní stráže má přes třicet hudebníků, kteří jsou absolventy konzervatoří nebo akademií múzických umění. Svému řemeslu se věnují na plně profesionální úrovni a dosahují ve svém oboru mnoha úspěchů a uznání. Jsou schopni zahrát skladby od klasiky, přes hymny a vojenské pochody, až po skladby populární a rockové hudby. Vedle hry na žesťové hudební nástroje musí také zvládat běžný vojenský výcvik.

Odkaz na videoukázku:

https://www.facebook.com/100076010184190/videos/1551776198643002/

 

Nahoru